Barcelonu jistě znáte jako město mnohých atrakcí. Barcelonu fotbalovou. Gaudího Barcelonu. Barcelonu jako hlavní město Katalánska. Barcelonu a její Tibidado, zastávku každého turisty na túře západní Evropou.
Znáte ale Barcelonu posprejovanou?
Kdokoli, kdo do tohoto města zavítal, si jistě všiml (ať už ke svému potěšení či znechucení), že Barcelona je celá otagovaná podpisy místních sprejerů. A možná to nebyla Barcelona – možná to byla Malaga nebo Madrid. Tak či onak, španělská graffiti scéna je plodná a v Barceloně tomu není jinak. Pojďme si ji nyní představit!
Graffiti se v Barceloně začalo objevovat teprve v posledních 30 letech a město si mezitím prošlo úplnou svobodou, přes kompletní zákaz až po snahu dojednat kompromis.
Vláda se nejdříve snažila proti graffiti bojovat a vynakládala nemalý peníz na jejich odstraňování. Protože ale zůstávaly víceméně legálními, graffiti neustále přibývalo. Vláda si na sprejery musela nakonec zakleknout a začala graffiti pokutovat. Ani to ale sprejery nezastavilo – pouze jim to znesnadnilo vytvářet opravdu hezké kousky.
Teprve asi od roku 2010 se vláda a pouliční umělci snaží dojít kompromisu. Když se projdete Barcelonou, určitě si všimnete, že většina stažených rolet obchodů je posprejovaná (a protože většinou Španělé mívají zavřeno před devátou ranní, mezi druhou a čtvrtou odpolední a v jakoukoli další arbitrární denní dobu, příležitostí budete mít spousty). Mnohá tato dílka pochází z projektu Persianas libres. Mnohé již byly přesprejovány, ale malý tip – Pokéstopy v Pokémon Go je stále ukazují!
A pokud vás náhodou zajímají festivaly, mrkněte na festival pouličního umění Ús Barcelona. Poslední se konal roku 2018, mějte ale oči na stopkách, pokud se bude v budoucnu někdy opakovat!
Co když si chci Barcelonu posprejovanou projít, ale mám jenom dva dny?
Pouliční umění se neustále mění. Než abyste se honili za konkrétními díly, projděte si jednotlivé oblasti. Hlavní je vždy jediné pravidlo: sejděte z hlavních cest a nebojte se na chvíli ztratit!
Gotická čtvrť (Barrio gótico), El Raval a El Poble-sec
Do těchto oblastí asi nutně během pobytu zavítáte. Historické centrum města také ale překvapivě hýří bujnou uměleckou produkcí!
Kousek od Plaça de Sant Jaume se nachází Canal Gallery, kde probíhají výstavy a lze zakoupit printy umělců. Hned vedle ní se nachází jedna ze dvou galerií Base Elements. Nelze je minout – kolem se totiž nacházejí velké murály!
Další galerií je Artevistas. Naleznete zde díla většiny prominentních umělců.
A pokud byste po projití historického centra měli navštívit jen jedno další místo ze čtvrti Poble-sec, navštivte Jardines de las Tres Chimeneas. Tento skatepark byl jedním z prvních prostor, které vláda darovala pouličním umělcům.
Sant Martí a El Poblenou
Sant Martí je jedna ze severních čtvrtí, jejíž součástí je i čtvrť El Poblenou. Jedná se skoro o přesný opak historického centra – trochu sídlištní zóna s místy rozpadlými budovami. El Poblenou bývalo průmyslovou čtvrtí, než se továrny přesunuly mimo město a budovy zůstaly vybydlené. Není divu, že se tu pouličnímu umění tak daří.
Sice trochu z ruky, ale pokud už budete v Sant Martí, stojí za to si udělat procházku do kulturního centra Nau Bostik. Když budete mít štěstí, můžete se přichomýtnout k nějaké výstavě či trhu.
Příště, až budete v Barceloně, udělejte si poznávačku: najděte nakousnutý nanuk od Konaira, černé oko od Noriakiho, rybičku od El Peze a alespoň jednu dívku s nosem na čele od Mowcky! O místa, kde jste je zachytili, se můžete podělit třeba v komentářích 🙂
Zdroje:
- Fotky: vlastní
- https://www.barcelona.cat/bcnmetropolis/2007-2017/es/calaixera/reports/barcelona-i-lart-urba-lentesa-possible/
- https://www.descubrir.com/una-ruta-por-el-arte-urbano-de-barcelona/
- https://www.estudio34.com/guiadearteurbanobarcelona/
- https://theculturetrip.com/europe/spain/articles/the-best-spots-for-street-art-in-barcelona/
- https://www.foreverbarcelona.com/street-art-in-barcelona-graffiti-artists-and-best-places-to-see-them/
- https://barcelonanavigator.com/barcelona-graffiti-street-art/